Tesettür bayan modasına yön veren tesettür giyim modellerini yeni sezon tesettür giyim tasarımlarına uygun şekilde Ortuluyum.com'da bulabilirsiniz.

Helal Yiyecekler Belgesinin Önemi

Helal Yiyecekler Belgesinin Önemi
11 Haziran 2017 tarihinde eklendi,

Helal Yiyecekler Belgesinin Önemi

helal-yiyecekler-belgesinin-onemi-nedir

Dünyada yaşayan 1 milyarı aşkın Müslüman için gıda seçimi oldukça önemlidir ve paketli gıdaların çoğunlukta olduğu günümüzde helal gıda seçiminde kişiler artık zorlanmaktadır. Bu zorlanmanın sebebi gıdanın kendisi her ne kadar helal olsa bile içinde kullanılan katkı maddelerinin haram ürünlerden seçilmiş olma ihtimalidir. Oldukça yaygınlaşan ve haram olduğu bilinen katkı maddelerinin yanı sıra yeni yeni üretilmeye başlanan ve haramlığı bilinmeyen katkı maddeleri de bulunmaktadır ve işte tam bu noktada helal yiyecekler belgesinin önemi ortaya çıkmaktadır. Et ve süt ürünlerinden bakliyatlara, su markalarından tüm içecek markalarına, unlu mamullerden dondurulmuş gıda ürünlerine kadar birçok markanın incelendiği ve sonucunun karara bağladığı belgeye internet üzerinden ulaşılabilmektedir.

helal-yiyecekler-belgesi

Dernekler, kalite testi yapan çeşitli kuruluşlar, bakanlıklar gibi birçok kurumun yaptığı helal gıda testleri bulunmaktadır. Yapılan testler sonucunda helal gıda kategorisine alınan gıdalar helal gıda belgelerine kaydedilerek bu konuda hassasiyet gösteren kişilerin hizmetine sunulmaktadır. Unutulmaması gereken nokta bu belgenin oldukça titizlikle incelenmesidir çünkü herhangi bir firmanın bir ürünü belgede yer alırken başka bir ürünü belgede yer almayabilir. Düzenli olarak yenilenen ve yeni testlere tabi tutulan markaların içinde yer aldığı helal yiyecekler belgesinin önemi yalnızca bireysel kullanım için değil, restoran ve otel gibi yemek servisi yapılan büyük mekanlar için de geçerlidir. Günümüzde çoğu Müslüman helal gıda bilinciyle alışveriş yapmakta ve bu duruma hassasiyet gösteren mekanlardan alışveriş yapmayı tercih etmektedir.

helal-yiyecekler-belgesinin-onemi

Dünya genelinde yaşayan 1,5 milyardan fazla Müslüman için oldukça önemli olan helal gıdaların tespiti gelişen teknolojinin ve fabrikaların varlığıyla oldukça zorlaşmıştır. Bu zorlaşmanın sebebi kullanılan ürün çeşitliliği ve katkı maddeleri olsa da bu kullanılan gıdaların helal olup olmadığını tespit eden kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşlar sayesinde dünya çapındaki tüm Müslümanlar hangi ürünlerin helal hangilerinin haram olduğunu helal yiyecekler belgesi sayesinde öğrenmektedir. Yaşamın birincil kaynağı olan gıda sektörünün önemi göz önüne alındığında helal ve temiz beslenmenin önemi de bir kez daha anlaşılmakta ve ayetlerle sabit olan haram gıdalardan kaçınmak kişilerin ruh ve beden sağlığına olumlu etki etmektedir.

helal-yiyecekler-belgesinin-onemi-

Günümüz dünyasında gıda sektörü de oldukça çok büyüdüğü ve çeşitlendiği için helal noktasındaki gıdaları tespit etmiş kuruluşların yayınladığı helal yiyecekler belgesinin önemi çok fazladır. Mutlaka incelenmelidir. Helal gıda sertifikası bulunan bu ürünler

• Et ve et ürünleri

• Şarküteri ürünleri

• Süt, peynir, tereyağı gibi hayvansal ürünler

• Bal

• Bitkisel Yağ

• Çikolata ve atıştırmalık besinler

• Çay, kahve, gazoz ve diğer içecekler

• Unlu mamuller

• Gıdalarda kullanılan katkı maddeler

• Glikoz früktoz şurupları

• Ketçap, mayonez gibi soslar

• Hayvan yemi katkı maddeleri Gibi birçok kategoride sınıflandırılabilmekte ve her çeşit gıda için helal sertifika testi yapılabilmektedir. Bu testlerin sonucu internet üzerinde helal gıda belgeleri adı altında yayınlandığı için kişiler istediği markanın istediği ürününü araştırarak satın alabilmektedir.

loading...

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git