Tesettür bayan modasına yön veren tesettür giyim modellerini yeni sezon tesettür giyim tasarımlarına uygun şekilde Ortuluyum.com'da bulabilirsiniz.

Kına Gecesi Bindallı Ve Kaftan Modelleri 2014

Kına Gecesi Bindallı Ve Kaftan Modelleri 2014
14 Haziran 2014 tarihinde eklendi,

Kına Gecesi Hazırlığı

Değerli gelin adaylarımıza kocaman bir merhaba diyorum bugünün konusunun “kına” olduğunu belirtip, evlilik kuramının en güzel döneminden geçen bayanlara kına yakma geleneğinden söz etmek istiyorum. Geleneksel kültürümüzün bize mirası olan kına gecesi, kına yakma coşkusu ile kutlandığından bugüne kına gecesi adı verilmiştir.

Gelinin baba evinde kalacağı son gece yapılan kına gecesi ise en duygu yüklü olanıdır. Bölgeden bölgeye değişse de hüzünlü, yanık bir ezgi ile söylenen ağıtlar bu eğlence gecesinin olmazsa olmazıdır. Törelerine göre değişim gösteren kına ağıtları, yalnızca kadınlar tarafından, geline kına yakılırken ve genellikle sazsız, çalgısız gelini ağlatmak için söylenir. Ağlamam diyen var mı bilmiyorum ama  sanırım her gelin ağlar.. Ağıtlar da ağırlıklı tema ayrılık ve gurbettir. Bu ağıtların oluşumunda coğrafi özellikler, ağıtı yakanlar tarafından sıklıkla kullanılır.

Gelin ağlar yaşlı yaşlı,
Gitmem diye sallar başı,
Ağlama gelin ağlama,
Sen gene gelirsin,
Bir iken iki olursun,
Dertlerini unutursun,
Ağlama gelin ağlama.

Kınalar hazırlanır, bindallılar giyilir, şıkır mıkır mendiller mumlar gelinin etrafında dönülür. Böylesine güzel bir gece için de mutlaka bir hazırlık süreci gerekir. Bindallı demişken, kadife ya da atlas kumaş üstüne, sırma ya da sim ile, serpme dal, yaprak, çiçek motifleri işleyerek elde edilen işlemeli kumaşlara bindallı adı verilir. Mor, pembe, fuşya, mavi, yeşilvebordo renkleri artık bindallı ve kaftan modellerinde görebilmeniz mümkün olup seçiminizi illa kırmızıdan yana kullanmanız gerekmemektedir. Osmanlı geleneğini yansıtan kaftan modelleri ve bindallı modelleri son yıllarda modern çizgilerle harmanlanıp karşımıza boyut değiştirerek geliyor. Son moda olan Muhteşem Yüzyıl kıyafetlerinin çok popülerleşmesi üzerine markaların elinden sanki saraylardan gelmiş gibi hazırlanan kına gecesi kaftanları da bizleri karşılıyor. Sultanlara layık ihtişamlı modeller kına gecenizi özel kılmak için sizler için düşlerinizi süsleyecek nitelikte üretiliyor. Prenses modeller, şalvarlı modeller ve kabarık etekli modeller trendlerin arasında yerini almış bulunmaktadır, siz hangisini tercih edersiniz?

Hatice Sultan Kırmızı Kaftan

Kına Gecesi Hazırlığı;

Bahsettiğimiz o muhteşem kaftanlar veya beğendiğiniz bindallınız giyinilir, gelin hanımın en yakınlarının yanında kendisine eşlik etmesi kesinlikle adettendir. Bir tepsi içerisinde üzerinde yanan mumlar bayanlar tarafından taşınır. Kına yakan kimsenin çoğunlukla başı bütün olarak tanımlanan mutlu, evli ve ilk çocuğu hayatta olan kimse tarafından yakılması önem arz etmektedir. Gelinin avcuna kına yakılırken kayınvalidenin altın koyması ise prensiptir. Dualar, müzikler ile gelin hanıma ağıtlar yakılır türküler söylenir. Kına gecesi gelinlerimin tüm sevdikleriyle geleneklere uygun olarak tamamlanır. Sizlere seçmiş olduğum kaftan ve bindallı modellerini beğeninize sunuyorum, gelinlerimize hayırlı uğurlu olsun.

Kaftan Ve Bindallı Modelleri

loading...
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git