Tesettür bayan modasına yön veren tesettür giyim modellerini yeni sezon tesettür giyim tasarımlarına uygun şekilde Ortuluyum.com'da bulabilirsiniz.

Kıvırcık Saçların Bakımı

Kıvırcık Saçların Bakımı
14 Aralık 2017 tarihinde eklendi,

Kıvırcık Saçların Bakımı

 

 

Kıvırcık saçların bakımı bir hayli zordur. Bu saçları düzleştirmek, başka şekilde stiller oluşturmak, saçların taranması vs. esasen saçla ilgili herhangi bir işlemin yapılması en çok kıvırcık saçlı bayanlar için zorlayıcıdır. Kıvırcık saçlar karışmaya çok müsaittir. Bunun yanı sıra fazla kabarır veya elektriklenir. Kısacası kıvırcık saçlı olmanın pek çok dezavantajı vardır. Ancak bunun yanında tabiki de avantajları vardır. Kıvırcık saça sahip olan insanların sayısı, diğer saç şekline sahip olanlara göre daha azdır. Bu nedenle bir bakıma ayrıcalık da sayılabilir. Kıvırcık saçlar, bayanlara ayrı bir sevimlilik katar. Bunun yanı sıra kıvırcık saçlar bakımlı ve sağlıklı olduğunda oldukça havalı bir görünüm de kazandırır. Kısacası bakımı her ne kadar zor olsa da, güzel bir görsel sunar.

kivircik-saclarin-bakimi-nasil-yapilir

Kıvırcık saçların bakımında dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Kıvırcık saçlarla ilgili bilinmesi gereken en birinci kural bu tip saçların nemini kesinlikle kaybetmemesidir. Yani saçlar kuru bir yapıda olmamalıdır. Saçın nemini kaybetmemesi için ilk yapılacak işlem, duş sırasında saçları nemlendirici özellikli krem yapılı şampuanlar ile yıkamaktır. Daha sonrasında ise yine nemlendirici içerikli saç kremleri ile saç diplerine masaj yapılmalı ve yaklaşık olarak bu işlem her defasında 3-4 dakika kadar sürmelidir. Son olarak saçlar tekrar yıkanmalıdır. Böylelikle saçlar daha yumuşak olacaktır. Ancak bu yumuşaklık genellikle fazla uzun sürmez. Saçlar kurumaya başlayınca saçlardaki yumuşaklık da kaybolmaya başlar. Bu yüzden kıvırcık saça sahip olan bayanlar, saçlarını kurutmadan önce saç tipine uygun olan besleyici özellikli yağlarda birini ya da durulanması gerekmeyen saç kremlerini saçların uçlarından yukarı doğru sürmeli ve böylelikle saçları beslemelidirler. Kıvırcık saçlarla ilgili en çok yapılan yanlış tarama işlemidir.

kivircik-saclarin-bakimi-nasil-olmalidir

Saçlar kesinlikle kuru iken taranmamalıdır. Zira kıvırcık saçların kuru iken taranması, saçların kırılmasına , dökülmesine ve çok fazla karışmasına sebep olabilir. Bunun için kıvırcık saçlı bayanlar saçlarını, duş sırasında ıslak iken bir kez taramalıdır. Kuruduktan sonra da sık sık saçlarını taramamalıdırlar. Çünkü kuruduktan sonra saçların sık sık taranması, aynı zamanda saç buklelerinin şeklini kaybetmesine sebep olabilir. Kıvırcık saçlı bireyler saçlarını düzleştirmek için ya fön çektirmeli ya da saç düzleştiricilerini kullanmalıdırlar. Ancak saçlarını düzleştirdikten sonra, saçların kesinlikle suyla temas etmemesine özen göstermelidirler. Zira kıvırcık saçlar düzleştirilse bile, bir damla su dahi saçların dalgalanmasına neden olacaktır. Kıvırcık saçlı bayanlar, saç düzleştiricilerini kullanmadan önce saçlarını yakmayacak, fazla ısıdan uzak olan saç düzleştirici olmasına dikkat etmelidirler.

kivircik-saclarin-bakimi-hakkinda

Kıvırcık saçlı bayanlar saç düzleştirmenin inceliklerini iyi bilmelidir. Öncelikle duştan hemen sonra saçlar ıslakken saçları taramalıdırlar. Bu sayede buklelerin oluşup kalıcı olması engellenecek ve dalga boyları daha iyi açılacaktır. Sonrasında saçlar halen ıslak vaziyette iken saçlara saç tipine uygun sprey uygulanmalı ve saçlar bir kez daha taranmalıdır. Bu işlemden sonra saçların kendi kendine kuruması beklenmelidir. Ancak hemen saç düzleştirme işlemi yapılacaksa saç kurutma maskesi kullanılabilir. Saç kurutma maskesi kullanılırken saçları üstten tutup tarayarak fön çekme işlemi yapılmalıdır. Fön çekemeyen bayanlar saç düzleştiricilerinden kullanmalıdır. Saçları tutamlara ayırarak, yavaş yavaş saç düzleştiricisi uygulanmalıdır. Kıvırcık saçlar için bir başka önemli detay daha vardır. Aslında bu detay tüm saç tipleri için geçerlidir. Saçların fazla ısıya maruz kalmamasına özen gösterilmelidir. Çünkü saçlara çok fazla ısı uygulanırsa saçların uçları çatallaşmaya başlar. Bu da saçların uzamasını yavaşlatır. Aynı zamanda saçların daha sağlıksız, cansız ve bakımsız görünmesine sebep olur. Böyle bir görünüm oluştuktan sonra da saçları eski haline getirmek bir hayli zor olur. Bu nedenle saçlara çok fazla ısı işlemi uygulanmamalıdır. Mesela gerek kalmadıkça elektrikli saç şekillendiriciler uygulanmamalıdır.

kivircik-saclarin-bakimi

Saçları daha parlak ve canlı gösteren spreyler bulunmaktadır. Ancak bu tarz spreyler sadece kısa süreli bir çözüm önerisidir. Zira saçlarda anlatıldığı gibi bir durum oluştuktan sonra eninde sonunda saçlar kesilmek zorunda kalacaktır. Bu da bilhassa uzun saç seven bayanların hiç istemeyeceği bir durumdur. Kıvırcık saçlı bayanlar saçlarını kestirmek istediklerinde, kuaförleri öncelikle saçı ıslatmadan düzleştirmelidir. Bu işlem fön çekilerek yapılmalıdır. Kıvırcık saçlar için bir başka bakım önerisi olarak da saçı nemlendirmek için avokado maskesi iyi ve etkili bir öneri olabilir. Kıvırcık saçların bakımının oldukça zor olduğunu belirtmiştik. Ancak her ne kadar bakımı zor olsa da ,kıvırcık saçlar en güçlü ve en dayanıklı saç tipleridir. Bunun yanı sıra kıvırcık saçlar, düz saçlara ve diğer saç şekillerine göre daha hacimli bir yapıda olup, daha hacimli bir görünümdedir. Üstelik diğer saç tiplerinde değişik saç stilleri veya saç şekillendiricileri uygulansa da kısa sürede saç şekli bozulur. Ancak kıvırcık saçlara anlatıldığı gibi kuralına göre saç şekli verilirse daha uzun süreli bir kalıcılık sağlanır. Tabiki daha önce belirtildiği gibi saçların su ile temas etmemesi gereklidir.

loading...

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git