Tesettür bayan modasına yön veren tesettür giyim modellerini yeni sezon tesettür giyim tasarımlarına uygun şekilde Ortuluyum.com'da bulabilirsiniz.

Kombin Yaparken Renk Uyumuna Nasıl Dikkat Edebilirim?

Kombin Yaparken Renk Uyumuna Nasıl Dikkat Edebilirim?
25 Aralık 2015 tarihinde eklendi,

Kombin Yaparken Renk Uyumuna Nasıl Dikkat Edebilirim?

Kıyafet seçiminde renk uyumu nasıl yakalanır? Renk konuları en az bilgi sahibi olduğumuz ama şıklığımızı son derece etkileyen ve modada en önemli unsurdur. Renkler kişilerde bıraktıkları etkiye göre iki grupta toplanır. Kırmızı, turuncu ve sarı gibi sıcak renkler, çok çabuk fark edilen fakat abartıldığında da hemen göze batan renklerdir. Kişiyi rahatlatan ve kişiye huzur veren renkler ise mavi, mor ve yeşil gibi renklerdir. Bu renkler insana huzur verir. Allah yeryüzünü mavi ve yeşile boyadıysa vardır bir bildiği. Arada kalan renkler ise; kahverengi, bej ve krem rengi renkler ise nötr renkler olarak bilinir. Kıyafet seçiminde renk uyumunun önemini anlamak için aşağıdaki yazıyı okuyun.

Kıyafet Seçiminde Tamamlayıcı Renkler

Resimde gördüğünüz renk tekerleğine bir göz atın. Her rengin karşılığına denk gelen renk kendisinin tamamlayıcı rengidir. Tamamlayıcı renkler bir arada kullanıldığında kıyafet üzerindeyken birbirlerinin daha rahat fark edilmesini sağlar. Tamamlayıcı renklerden kombinler sıklıkla tavsiye edilen fakat oldukça riskli gruptur. Tamamlayıcı renkleri kullanırken oldukça dikkat etmeli ve aşırıya kaçmamalıdır. Modacılar arasında tamamlayıcı renkler arasında iki görüş vardır. Bazı modacılar tamamlayıcı renklerin içi içe kullanılmasını renklerin birbirini söndürdüğünü savunurken bazı modacılar ise tamamlayıcı renklerin farklı tonlarının dikkatli bir şekilde bir arada kullanmanın güzel görüntüler ortaya çıkardığını savunuyorlar.

Baskın Renleri Yumuşatmak

Baskın renkli kıyafetlerinizi giyerken kıyafetin hakim olduğu rengin uçuk tonlarındaki kıyafetlerle tamamlayarak şık bir kombin yapabilirsiniz. Örneğin parlak pembe bir gömleğiniz varsa altına uçuk pembe tonlarında bir pantolon giymeniz gömleğin rengini yumuşatarak “Ben buradayım” diye bağırmasını engeller ve hoş bir kombin olur.

Renkli Tesettür Kombin Modelleri

Renkli Tesettür Kombin Modelleri

Birbirine Yakın Renklerin Kombinlenmesi

Giyeceğiniz kıyafetlerinizin birden fazla parçasının aynı renkte olması gerekiyorsa parçalar ya tam aynı renkte olmalı veya o rengin farklı tonları olsun. Yani beyaz bir eteğin altına düşündüğünüz renk kırık beyaz olursa sanki uydurmaya çalışmışınız ama uyduramamışınız gibi bir görüntü oluşturacaktır.

Kullanılan Rengin Sayısı

Kombin yaparken kullanacağınız rengin sayısı da önemlidir. Şık görünmeniz için ana kıyafetinizde kullanacağınız rengin sayısı üçü geçmemelidir.  Kullanacağınız eşarbın renk sayısı fazla ise kıyafetlerinizde kullanacağınız renk te daha az ve sade olmalıdır.

Ortama Uygun Renk Seçimi

Resmi bir toplantılara katılacaksanız siyah ve beyazın keskin kontrastı uygun görünür. Ama bu kıyafeti uçuk renkli bir eşarpla tamamlamak daha uygun olacaktır. Başörtünüzde narçiçeği, pudra pembe veya orman yeşili tercih etmeniz siyah-beyaz kombini yumuşatır.

Arkadaş toplantılarında veya Pazar gezmelerinde canlı renkleri tercih edebilirsiniz. Canlı renk kullanırken de abartmadan kullanmak önemlidir.

Ten Renginize Uygun Renkleri Bulmak Önemli

Ten rengine uygun renk bulma konusunda birçok tavsiye bulabilirsiniz. Ben net bir şey söyleyeceğim. Eşarbınızı ve gömleğinizi giyip aynanın önüne geçin yüzünüze renk veriyorsa o sizin renginizdir. Soluk görünüyorsanız renkleri değiştirerek en doğru rengi bulabilirsiniz.

Aksesuarlarda Renk Seçimi

Kıyafet seçiminde renk uyumu aksesuarlara da yansır. Aksesuarda en önemli öğe çanta ve ayakkabıdır. Bu ikili aynı renk olmak zorunda değil ama aynı rengin tonları olmasını tavsiye ederiz. Kullanacağınız çantanız kıyafetlerinizdeki bir parçanın rengi ile uyumlu ise doğruyu bulmuşunuz demektir.  Bilezik, kolye ve yüzük gibi küçük detaylar bazen daha büyük detaylardan fazla dikkat çekebilir. Kıyafetinizde koyu bir renk düşündüyseniz yüzüğün canlı bir renk olması iyi olacaktır. Üst kıyafetinizde canlı bir renk seçtiyseniz bileziğiniz sade olmak zorunda.

Bunlardan Kaçının

Tarzınızda fazla miktarda pastel rengi bir arada kullanmak gereksiz şekerli bir görüntü oluşturur. Sürekli söylediğimiz gibi renk seçiminde anahtar kelime ölçü olmalıdır.

loading...

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git