Tesettür bayan modasına yön veren tesettür giyim modellerini yeni sezon tesettür giyim tasarımlarına uygun şekilde Ortuluyum.com'da bulabilirsiniz.

Suret nedir

Suret nedir
19 Eylül 2016 tarihinde eklendi,

Suret nedir

suret-nedir

Suret İslam felsefesi olarak incelendiğinde dünya üzerinde yaşayan veya var olan tüm varlıkların maddelerin ve cisimlerin yeryüzünde kapladıkları alan üzerinde tuttukları görünen ve beliren tarafları olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında Suret nedir? Sorusunun yanıtı var olan her şeyin bir başka varlık tarafından hissedilen ve görülen tarafı olarak açıklanırken İslami açıdan bakış açısında bu fikri doğrular bir şekilde var olan varlıkların görülen yanları olarak belirtilmektedir. Yaratılmış olan ve yaşama var olma hakkını elde etmiş tüm nesnelerin canlı veya cansız varlıkların yaşayan canlılar tarafından hissedilebilen gözle görülebilmenin yanında beş duyu organı ile algılanabilen yönleri olarak açıklanmaktadır. İslami yönden bu şekilde açıklanırken sadece görünen yüzünün yanında bütün duyu organları ile algılanabilmesi özellikle belirtilirken dokunulduğunda kendi taraflarında olan yüzü suret olarak diğer dokunulduğunda varlığının hissedilen bölümleri ise kenarları olarak açıklanabilmektedir.

Suret nedir? Suret İslami açıdan sadece görünen yüz olarak açıklanırken aslında derinlemesine bakıldığında suret nedir diye daha detaylı inceleme yapıldığında aslında yaşayan canlıların görünen suretlerinin birde görünmeyen suretleri olduğuna önemle değinerek bu konuda yaşayan var olan tüm canlılar uyarılmaktadır aslında. Bu konuda yapılan açıklamalarda Mevlana fıkıh bilimcisi ve dini konularda derin bilgiler sahibi zamanın öncülerinden olan değerli kişilik bu konuda ‘’ Görünen suret , gayb alemindeki surete delalet eder. O da başka bir gayp suretinden vücut bulmuştur’’ diyerek suret kelimesinin dar kalıplar içinde kalmadığını aslında suret nedir diye düşünüldüğünde suret varoluş nedeni olarak görünen suretin başka bir gayptan kaynaklanarak ortaya çıktığını açıklamaya çalışmaktadır.

Suret nedir? Suret var olan canlıların kabuğudur. Canlıların veya cansızların dış yüzünü kaplayan ve koruma altına alan cephedir. Suret nedir? Suret varlıkların dış çeperidir. Varlıkların ve nesnelerin dışını oluşturan çeperleridir. Suret nedir? Suret varlıkların diğer varlıklar ile arasında bulunan ara yüzdür. Bu ara yüz ile tüm canlılar ve cansız varlıklar birbirlerinden ayrılırken kendi dünyalarında kendilerine ait bir çevre oluşturmaları sağlanmaktadır. Suret nedir? Suret varlıkların canlı ve cansız tüm yaratılanların kendilerine oluşturdukları bir cidardır. Bu cidar içeriğinde birbirlerinden farklı yapılarını koruma altına alarak farklılıklarını ortaya koymaktadırlar

Suret nedir? Suret bir maskedir. Çünkü suret altında yatan hiçbir gizlilik kimse tarafından veya hiçbir nesne tarafından ilk bakışta anlaşılamayan bir durumdur. Suret maskesi altında bulunan her gizlilik bütün canlılarda ve cansız varlıklarda değişik yapıda olmaktadır. İnsanlar veya tüm canlılar olarak ele alındığında suret denen maske aynı görüntüyü verirken hiçbir canlının bu suretin altında gizlediği yağı hücresel yapı veya doku yapısı olarak aynı özellikleri korumamaktadır. Yapısal ve işlev olarak aynı olsa da tüm varlıkların bu iç yapısı sadece kendilerine özgü olmaktadır. Suret nedir? Suret bu anlamlar bakımından incelendiğinde aslında basit yapıları içinde barındırdığı zannedilse de suret sadece bu anlatımlarla sınırlı kalamayacak kadar geniş bir anlam yükü taşıyarak canlı ve cansız varlıklar üzerinde etkisini sürdürmektedir.

loading...
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git