Tesettür bayan modasına yön veren tesettür giyim modellerini yeni sezon tesettür giyim tasarımlarına uygun şekilde Ortuluyum.com'da bulabilirsiniz.

TBMM’de de Tesettür Engeli Kalkıyor

TBMM’de de Tesettür Engeli Kalkıyor
13 Ağustos 2013 tarihinde eklendi,

28 Şubat sürecinden sonra tesettürün ilk olarak TBMM’den kaldırılması olayını Merve Kavakçı ile duymuştuk. Akabinde tüm resmi kurumlarda ve dairelerde başörtü yasağının gelmesiyle uzun yıllar boyunca bayanlar başörtülü olarak kamu işlerinde görev alamıyorlardı. Ergenekon davasının çözüme kavuşması, sanıkların gerekli cezalara çarptırılmasından sonra az da olsa tesettür nefes almaya başladı Dün ki haberde okullardan başörtü nedeniyle uzaklaştırılan öğretmenlerin haklarının geri iade edileceği ile ilgili haberlerden sonra bu gün de TBMM’de aynı yasağın kaldırılacağına dair haberler geldi.

Yeni Anayasada, kadınların tesettür sebebiyle ayrımcılığa uğraması önündeki engellerden biri daha kalktı. Daha önce “kamu hizmetine girme hakkı” maddesinde başörtüsüne yeşil ışık yakan komisyon, dün de önemli bir düzenleme konusunda uzlaşmaya vardı. Komisyon, maddeye “Devlet, kadınların siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlardaki hak ve özgürlüklerini kullanmasını ve bunlardan yararlanmasını zorlaştırıcı engelleri ve her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmaya yönelik tedbirleri alır” ifadesini ekledi.

Madde metnindeki “Hiç kimse, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep, etnik köken ve diğer sebeplerle ayırımcılığa tabi tutulamaz” ifadesi ile sonrasında eklenen fıkra başörtüsü ayrımcılığını ortadan kaldırmaya yönelik adım olarak değerlendirildi. Komisyonda eşitlik maddesine ayrıca kadınların siyasete girmesinin önündeki engelleri kaldırmaya yönelik de bir fıkra konuldu.

Maddeye bu kapsamda “Kadınların, Türkiye Büyük Millet Meclisi, siyasal partilerin genel merkez ve il örgütleri, üniversiteler ile sendika ve üst kuruluşların yönetim organları, il genel meclisi, il belediye meclisi ve büyükşehir belediye meclisi gibi seçimle gelinen görev ve mevkilerin yanı sıra idare ve yargı organları ile mesleki konumlara erkeklerle eşit katılımını sağlamak amacıyla kota uygulaması da dahil olmak üzere özel önlemler alınır” fıkrası eklendi.

Söz konusu düzenleme ile başörtülü kadınların da milletvekili olabilmesinin yolunun açılacağı değerlendirmeleri yapıldı.

Risale ajans

loading...

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git