Tesettür bayan modasına yön veren tesettür giyim modellerini yeni sezon tesettür giyim tasarımlarına uygun şekilde Ortuluyum.com'da bulabilirsiniz.

Tesettürde Ölçü Ne Olmalı?

Tesettürde Ölçü Ne Olmalı?
27 Kasım 2014 tarihinde eklendi,

Müslüman bayanlar örtülü olmayı inançlarının gereği sayarlar. Bu yüzden bu giyim tarzlarının ölçüsünü hepimizin yaratıcısı olan ALLAH belirlemiştir ve hiçbir kimse bu ölçüye ne bir ilave edebilir ne de bir şeyi çıkarabilir. Tesettürün ölçüleri Allah tarafından yüce kitabımız Kuran’ı Kerim’de ve de sünnet aracılığıyla Hz. Muhammed Mustafa S.A.V. efendimizden nakledilmiş ve o günün sahabe hanım efendilerimiz tarafından yaşanmış ve pek kıymetli atalarımız ve ecdadımız tarafından bu günlere taşınmıştır.

Kuran’ı Kerim’de bulunan bazı ayetlerde bu ölçüler açık bir şekilde Yüce ALLAH tarafından beyan edilmiştir. Yüce kitabımız Kur’an ı Kerim’de geçen kadın-erkek her müslümanı ilgilendiren ilgili ayetlerin meali şöyledir. Bu ayetler Nur suresi 24/30-31. ayetlerdir.

“Mümin erkeklere söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) esirgesinler ve namuslarını korusunlar! Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Gerçekten Allah, onların yapmakta olduklarından haberdardır. Mü’min kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) esirgesinler, namus ve iffetlerini korusunlar! Açıkta kalan/kendiliğinden görünen kısmı müstesna olmak üzere, zinetlerini göstermesinler”(Nûr 24/30-31).

Bu ayeti kerime de ifade buyrulan Açıkta kalan/kendiliğinden görünen kısmı müstesna meali din alimleri tarafından yüz ve eller şeklinde anlaşıldığı ifade edilmektedir. Yani yüz ve ellerin örtülmesi gerekli (avret) uzuvlar olmadığı ifade buyrulmaktadır.

Dolayısıyla İslami İnaçları sebebiyle örtünen bayanların bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Örtünmek Yüce Allah’ın bir emri olduğuna göre bu emri yerine getirirken ne kadar dikkat edersek o kadar iyi olacaktır. Ayrıca sürekli kendisine şükür etmemiz gereken Yüce Allah’ın emirlerini yerine getirirken Allah rızası faktörüne dikkat etmemiz yani Allah’ın rızasını kazanmayı hedeflememiz ve içimizden geçen fikirler ve niyetimiz bu doğrultuda halisane olması gerekmektedir. Sonuçta kusur insanlara mahsustur. Bizim bu noktada dikkat etmemiz en önemli şey Yüce ALLAH’ın kitabımız Kuran’ı Kerim de bize emrettiği hususlara dikkat etmek ve de halisane bir niyet içerisine girmemiz gerekmektedir. Yani ben elimi, yüzümü açıkta bırakacak şekilde örtündüm demek değilde ben ALLAH rızasını kazanacak şekilde örtündüm şeklinde bir niyetimiz olması gerekmektedir. Sadece örtünmek için örtünüp vücut hatlarını belli etmek ve kadınsılığı ön plana çıkarıp erkekleri tahrik etmen ne kadar islami olabilir? Dolayısıyla biz insanların halisane niyetimizle yapacağımız ufak tefek kusurlar Yüce ALLAH ın izniyle affolabilir ancak biz bilerek nasıl olsa örtündüm dar giyinebilirim, vücut hatlarım görünebilir şeklinde bir algı hastalıklı bir algıdır. Zaten tesettür markalarının bir çoğu da sağolsunlar bu konuya dikkat etmektedirler. Bizim örtülü bayanlara tavsiyemiz sizin bu markalardan talebiniz halisane niyetinizle islami ölçülere riayet edilmiş ürünleri talep etmenizdir. Çünkü sizin talebiniz nasıl olursa arz da öyle olur.

loading...

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git