Tesettür bayan modasına yön veren tesettür giyim modellerini yeni sezon tesettür giyim tasarımlarına uygun şekilde Ortuluyum.com'da bulabilirsiniz.

Güzellik Kavramı

Güzellik Kavramı
11 Şubat 2018 tarihinde eklendi,

Güzellik Kavramı

 

 

guzellik

Güzellik en eski çağlardan beri ilgi gören bir özellik olmuştur. Özellikle kadınlar için ilgi gören bir kavram olan güzellik uğruna da birçok şeye göz yumulmuştur ve katlanılmıştır. Ayrıca güzellik kavramının toplumdan topluma ve zamana göre de oldukça değişiklik gösterdiğini görebilmekteyiz. Hatta bu katlanılan şeylerin adeta bir işkence olan şeyler olduğunu da söyleyelim. Buna örnek verecek olursak Myanmar/Tayland’daki Padaung kabilesinin kadınlarının boyunlarına taktıkları demir halkaları söyleyebiliriz. Bu kabilede ki güzellik unsuru uzun boyunlu kadınlardı ve kısa boyuna sahip olan kadınlar da bu özelliğe kavuşabilmek uğruna boyunlarına küçük yaşlardan itibaren demir halkalar takmaya başlarlar. Sonuç olarak uzun boyunlara sahip olurlardı.

guzellik-kavrami

Ancak küçük yaşlarda takılan bu demir boyunlukların ilerde çıkarılması mümkün olmuyordu çünkü anormal bir uzunluğa ulaşan boynun boyunluk olmadan taşınması imkansız görünüyordu. 5 yaşında takmaya başlanan bu boyunlukların boyları büyüdükçe artırılıyordu. Ve yetişkinliğe ulaşan bir Padaung kadınının ortalama olarak boyun uzunluğu 40-50 cm civarında oluyordu. Farklı kabileler tarafından güzellik kavramı olarak görülenlerden bir diğer özellik de büyük dudak ve kulak delikleri. Etiyopyadaki Mursi kabilesinin kadınları bu özelliğe ulaşmak uğruna yine acı çekmeyi göze alanlardan. Bu büyük dudak ve kulak deliklerine ulaşmak için kulak deliklerine ve alt dudaklarına kil maddesinden yapılan oldukça büyük objeler takan Mursi kabilesi kadınları böylelikle büyük kulak deliklerine ve alt dudaklara sahip oluyorlardı.

guzellik-kavrami-hakkinda

Kulak memesi ve alt dudağa takılan bu tabak şeklindeki ve büyüklüğünde ki objelerin anlamı ise kızın evlenecek çağa geldiğinde verilecek başlık parasının bu objenin büyüklüğüne göre verilmesi. Bundan dolayı kıza takılan bu objelerin büyüklüğünün olabildiğince artırılması amaçlanıyordu. Oldukça acınası bir durum olan bu geleneğin aslında kadına nasıl bir meta gibi bakıldığını çok açık bir şekilde görebiliyoruz. Güzellik kavramı gördüğümüz gibi oldukça farklılık gösterebilmekte olup göreceli de bir şeydir. Fakat tıbbın günümüzde ilerlemesiyle birlikte bazı şeylerin kesinliği de mevcuttur. Öncelikli olarak güzelliğin temizlikten geçtiğini belirtelim. özellikle sağlıklı bir cilt için günlük olarak rutin bir şekilde cilt temizliğini alışkanlık haline getirmeliyiz.

guzellik-kavrami-hakkinda-bilgi

Özellikle makyaj yapılıyorsa yatağa mutlaka temizlenerek girilmeli . Makyaj temizlendikten sonra tonikle ciltte kalan artıklar temizlenmeli, gözenekler hava almalı ve cilt sonrasında mutlaka nemlendirilmelidir. Nemlendirmenin yaşlanmanın etkilerini yani özellikle kırışıklığı önemli ölçüde engellediğini belirtelim. Kadınlar için güzellik kavramının büyük bir bölümünü de saçlar oluşturmaktadır. Güzel görünen saçlar güzel görünen bir kadın demektir. Onun için saçlara da gereken özen gösterilmeli her zaman temiz tutulmalıdır. Yine her hafta yapılacak yağ kürleriyle saç derisine gereken nem verilirse saçlar daha da parlak ve sağlıklı görünecektir.

loading...

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git